Jak zapakować prezent w papier? Estetyczne i schludne opakowanie upominku wymaga trochę pracy i zaangażowania. Zastanawiając się jak pakować prezenty na święta czy inną okazję w papier, warto poznać kilka zasad, które pozwolą Ci uniknąć popełnienia podstawowych błędów. Przygotowując ładny podarunek, zrobisz wrażenie na osobie obdarowanej, która poczuje się doceniona pięknie wyglądającym upominkiem.

Jak zapakować prezent w papier, zarówno ten w kartonie, jak i o nieregularnych kształtach? Jak samodzielnie zrobić papier do pakowania prezentów? Zapraszamy do lektury naszego wpisu, z którym zgłębisz tajniki przygotowywania efektownych upominków.

5 zasad pakowania prezentów, zanim zaczniesz pakować je w papier

Zanim dowiesz się jak pakować prezenty na święta Bożego Narodzenia i inne okazje, na które przynosi się upominki, warto poznać podstawowe zasady. Są one być może oczywiste, jednak zawsze miej na uwadze następujące kwestie:

 • zanim zapakujesz prezent w papier, upewnij się, że na upominku nie ma ceny,
 • opakowanie podarku świadczy o Twoim stosunku do osoby obdarowanej, zadbaj więc, by było ono przynajmniej schludne i estetyczne,
 • dopasuj kolor papieru pakowego i dodatków do charakteru osoby obdarowanej, np. wielbicielom natury wystarczy zwykły brązowy papier, z kolei fani stylu glamour docenią efektowną kokardę,
 • unikaj pakowania prezentów w papier czy torbę firmową gdy upominek jest innej marki – może to być powodem nieporozumień, świadczy o nieprzygotowaniu i prowadzi do rozczarowania,
 • zadbaj o to, by prezent był łatwy do odpakowania. Metry taśmy klejącej, czy kilka warstw papieru może powodować frustrację podczas otwierania upominku.

Powyższe zasady mogą wydawać się banalne i oczywiste, jednak warto mieć je pod ręką, by uniknąć niezręcznych sytuacji na spotkaniu z bliskimi.

Jak zapakować prezent w papier ozdobny?

Impreza, na którą przygotowujesz upominek, zbliża się wielkimi krokami? Nie wiesz, jak zapakować w papier prezenty, które podarujesz bliskiej osobie? Nie trzeba mieć szczególnych umiejętności, by samodzielnie wykonać ładne i estetyczne opakowanie. Jeśli Twój upominek jest w pudełku, to zadanie jest w dużym stopniu ułatwione. By zapakować prezent w kartoniku w papier, wystarczy zadbać o kilka kwestii:

 • odmierz papier prezentowy – zadbaj o taką ilość, by jego krawędzie na siebie nachodziły. Jeśli odmierzysz zbyt mało, zagięcie boków będzie nie możliwe, z kolei zbyt duży zapas papieru utrudni estetyczne zapakowanie prezentu.
 • równo utnij papier – niechlujne jego przycięcie nożyczkami jest bardzo nieestetyczne i zwróci uwagę osoby obdarowanej,
 • połóż upominek na środku, zbliż do siebie krawędzi papieru i przyklej je do siebie, owijając prezent,
 • po drugiej stronie owiń papier wzdłuż krawędzi – jeśli zrobisz to dokładnie, ten kawałek ładnie się ułoży i wystarczy go przykleić do upominku,
 • na koniec wystarczy owinąć podarunek wstążką bądź taśmą ozdobną, czy przykleić kokardkę.

Nie trzeba tutaj wielkiej filozofii i szczególnych sposobów. Jeśli zastanawiasz się jak zapakować prezent w papier, zrób to skrupulatnie i bez pośpiechu.

Jak zapakować prezenty o nieregularnym kształcie w papier?

Rzeczywistość jest taka, że nie zawsze pakuje się upominki w pudełkach. Często jest zgoła na odwrót, a podarunek składa się z kilku elementów. Jak pakować duże prezenty lub te o nieregularnych kształtach? Możesz wykorzystać kilka uniwersalnych metod, które świetnie sprawdzą się w takich przypadkach:

 • cukierek – po złączeniu ze sobą boków papieru i sklejeniu ich np. taśmą dwustronną, wystarczy związać upominek np. sznurkiem na kształt przypominający cukierka.
 • butelka – przypomina sposób cukierka, z tą różnicą, że papier związuje się z jednej strony. Z drugiej ciasno owija się go i skleja blisko podstawy prezentu.
 • torba prezentowa – jeśli nie masz pomysłu jak zapakować prezent w papier, wybierz gotowe rozwiązanie, jakim jest torba.

Lubisz DIY i chcesz zapakować prezent, ale nie masz w domu odpowiedniego papieru? To żaden problem! Podpowiemy Ci jak zrobić papier do pakowania prezentów samodzielnie. Mając do dyspozycji szary papier, możesz przyozdobić go flamastrami, brokatem, cekinami etc. Wykorzystaj w tym celu taśmę dwustronną, dzięki której łatwo przymocujesz te elementy. Zamiast szukać ozdobnego papieru, podaruj bliskiej osobie upominek w kreatywnym opakowaniu wykonanym samodzielnie.

Na co zwrócić uwagę, gdy chcesz pakować prezenty w papier?

Co jest ważne, gdy chcesz zapakować prezenty w papier ozdobny? Zwróć uwagę na:

 • gramaturę papieru – zbyt cienki będzie się rozrywał,
 • odpowiednią ilość taśmy – za mało sprawi, że prezent się odpakuje, a za zbyt duża ilość będzie nieestetyczna,
 • dobór papieru do okazji – prezent świąteczny zapakujesz inaczej niż urodzinowy dla babci lub na podziękowanie dla ważnej osoby.

Wierzymy, że po lekturze naszego wpisu nie będziesz mieć problemów z pakowaniem upominków. Jeśli nie wiesz jaki podarek wybrać, to odwiedź nasz sklep z gadżetami! Oferujemy nietuzinkowe prezenty na każdą okazję, które bardzo ułatwią Ci wybór odpowiedniego upominku dla bliskiej osoby. Zapraszamy!