Zbliżają się urodziny najmłodszego malucha w rodzinie? Nie wiesz, co kupić na roczek dla dziewczynki – córki Twojej dobrej koleżanki? Jeśli chcesz sprawić prezent, który ucieszy wszystkich i będzie pamiątką na lata, sięgnij po coś praktycznego. Praktyczny prezent to taki, który posłuży dziecku długo i często. Co więcej, dzięki niemu rodzice będą mieli więcej czasu i energii na zabawę z maluchem. Nie masz pomysłu? Podpowiadamy, co przynieść na roczek dla dziewczynki, a co dla chłopca!

Praktyczny prezent na roczek dla dziewczynki i chłopca

Roczek to wyjątkowe wydarzenie dla każdego rodzica i dziecka – mimo że maluch tego wydarzenia nie pamięta, ale najczęściej pozostają po nim choćby zdjęcia. Warto więc zadbać o to, by podarunek był równie wyjątkowy. Jednocześnie pamiętaj, że mowa o rocznym dziecku, dlatego najlepiej sprawdzają się praktyczne prezenty. Co w takim razie przynieść na roczek dla dziewczynki oraz chłopca? Dobrym pomysłem będzie:

 • lampka idealna do usypiania maluszka – będzie świetnym dodatkiem do sypialni dziecka, ale też wsparciem, kiedy maluszek najbardziej boi się ciemności;
 • grzechotka lub inna zabawka, która sprawi radość małemu dziecku – warto pamiętać o tym, aby była to zabawka bezpieczna dla rocznego malucha;
 • gryzak – przyda się, kiedy maluszek będzie się chciał uspokoić lub skupić na czymś innym niż to, co jest wokół niego;
 • ochraniacz w kształcie warkocza do łóżeczka – to dodatkowa ochrona dla maluszka przed uderzeniem się w szczebelki, ale również element, dzięki któremu łóżeczko będzie przytulniejsze.

Roczne dzieci są już mocno ruchliwe – takim maluchom trudno jest usiedzieć w miejscu dłużej niż 3 minuty. W związku z tym, praktycznym prezentem na roczek będzie coś, co pomoże im się wybiegać. Dobrym wyborem będzie piłka – można ją kupić w różnych rozmiarach i kolorach, a także z dodatkowymi atrakcjami, np. dźwiękami czy światełkami. Innym pomysłem na praktyczny prezent na roczek jest rowerek biegowy, jeździk lub pchacz – to świetny sposób na rozpoczęcie aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Nie wszystkie maluchy w tym wieku będą w stanie z niego skorzystać od razu, ale będzie to kwestia może kilku miesięcy.

Sprawdź:


Prezent na roczek dla dziecka, ale może też... prezent dla rodzica?

Zastanawiasz się, co kupić dziecku na roczek, a być może warto pomyśleć nad prezentem dla rodziców (lub jednego z nich)? Oczywiście artykuły dziecięce mogą, i często są, użyteczne także dla rodziców, ale mamy jeszcze w zanadrzu kilka innych pomysłów dla Ciebie.

 1. Śliczny album z imieniem dziecka na zdjęcia dla mamy lub taty – pamiątka, o której nie da się zapomnieć
 2. Bilety do teatru lub na koncert – to propozycja dla rodziców, którzy uwielbiają sztukę i różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Oczywiście może się pojawić problem, co zrobić z maluszkiem, ale wtedy powiesz, że częścią prezentu jest opieka nad dzieckiem
 3. Obiad przygotowany przez Ciebie dla rodziców – z pewnością docenią, że ktoś się nimi zaopiekował
 4. Sprzątanie – możesz się zaoferować Ty, możesz opłacić osobę, która posprząta mieszkanie, ale bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, Twoi przyjaciele będą Ci wdzięczni za prezent, który naprawdę uwzględnia ich potrzeby.

Co kupić na roczek – zabawki, książeczki czy gadżety

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, czy maluch jest bardziej aktywny, czy raczej spokojny. Warto kupić na urodziny takie zabawki i gadżety, które będą stymulowały rozwój dziecka. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

 • zabawki, w tym klocki sensoryczne, które wpływają na pozytywny rozwój mózgu dziecka, m.in. ze względu na różne faktury;
 • pięknie ilustrowane książeczki – polski rynek wydawniczy oferuje wiele wartościowych pozycji, sprawdź np. Wydawnictwo Dwie Siostry;
 • gadżety, które ułatwiają codzienne życie rodzicom, o których wspomnieliśmy już wcześniej – lampa czy ochraniacz to przedmioty, z których korzysta się na co dzień.

Jeśli naprawdę masz wątpliwości, co na roczek będzie najlepszym wyborem, po prostu zapytaj rodziców, czego potrzebują. Prezenty dla dzieci nie powinny być przypadkowe i kupowane na siłę – przecież nie o to chodzi w obdarowywaniu najbliższych nam osób.

Pomysł na prezent na 1 urodziny – podsumowanie

Niezależnie, czy szukasz prezentu dla chłopca, czy dziewczynki, zawsze warto się wcześniej skonsultować z rodzicami. Wiedza o tym, czego dziecko lubi i co już posiada, pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, co się kupuje na roczek. Warto też zasugerować się opiniami innych rodziców oraz kierować się swoją intuicją. Dzięki temu urodziny maluszka będą niezapomnianym spotkaniem!